Jesteś tutaj

Grecja

Bezpieczeństwo Ogólne

Grecja jest krajem stosunkowo bezpiecznym. Nie należy jednak pozostawiać bez nadzoru rzeczy osobistych i dokumentów w miejscach publicznych, zwłaszcza na plażach. Wybierając się promem z Grecji do Włoch, trzeba pamiętać, że zdarzają się przypadki włamań do samochodów i przyczep kempingowych przez nielegalnych imigrantów, próbujących w ten sposób przekroczyć granicę. Z tego względu należy zachować ostrożność i nie pozostawiać pojazdów w niestrzeżonych miejscach w miastach portowych.

 

Informacje dla  kierowców

W Grecji obowiązuje nakaz zapinania pasów bezpieczeństwa zarówno na przednich, jak i tylnych siedzeniach. Ruch  jest  prawostronny. Rozmawianie przez telefon komórkowy podczas prowadzenia samochodu jest zabronione. Prawo jazdy wydane przez polskie władze uprawnia do prowadzenia pojazdu w Grecji i zachowuje ważność do daty określonej w dokumencie. Kierujący pojazdem obowiązany jest mieć ze sobą dowód rejestracyjny pojazdu.

Maksymalny dopuszczalny poziom alkoholu we krwi wynosi 0,6 promila.

 

Religia  i  zwyczaje

Ponieważ grecki Kościół prawosławny cieszy się powszechnym autorytetem, dlatego wszelkie nieprzychylne komentarze o odcieniu antyklerykalnym, a nawet na temat greckich świeckich lepiej zachować dla siebie. Choć Grecja kojarzy się z winem to upicie się jest godne najwyższego potępienia, jest tez uznawane za brak szacunku do ludzi i kultury. Obowiązuje sjesta, czyli sklepy i urzędy otwarte są w dziwnych godzinach. Wszystko działa od 9 do 13, a potem od 15 do 17 (urzędy, sklepy - do 20)