Jesteś tutaj

Cumbuco + Ilha de Guajiru- Windsurfing
 

W samym Cumbuco od czasu do czasu możemy też zobaczyć kilku windsurferów na wodzie.Jednak są to miejscowi windsurferzy z pobliskiej Fortalezy.W samym Cumbuco niestety nie ma żadnej wypożyczalni sprzętu windsurfingowego.Najlepsze warunki do uprawiania windsurfingu z wieloma szkółkami i wypożyczalniami znajdują się w oddalonym o 300km od Cumbuco Jericoacoara.

Z kolei najbliższym miejscem gdzie można wypożyczyć sprzęt kitesurfingowy jest oddalone o 35km plażą Paracuru.Drogą asfaltową z Cumbuco do Paracuru jedzie się około godziny(70km).

BAZA 

VentoBrasil to pierwsza i jak dotąd jedyna polska baza windsurfingowa w Brazylii, położona  5 km od centrum Paracuru na plaży Quebra Mar. Przed bazą znajduje się trawiasty, osłonięty od wiatru plac do taklowania sprzętu. Do dyspozycji znajdziecie prysznice ze słodką wodą i przebieralnię. Przy samej bazie można wygodnie zaparkować samochód. W bazie znajduje się restauracja z barem oferującym posiłki, napoje i miejsce do odpoczynku w cieniu. Tu koncentruje się plażowe życie całego sportowego Paracuru

W bezpośredniej ofercie bazy VentoBrasil znajdziecie: wypożyczalnie, przechowalnie i serwis sprzętu,kursy i lekcje windsurfingowe, a ponadto spotkacie tu uprzejmych, uśmiechniętych i zawsze skorych do pomocy ludzi. 
Czynne od 9:00 do 18:00 

SPOT 

Plaża jest tak rozległa, że każdy ma praktycznie nieograniczoną ilość miejsca na wodzie, a urozmaicona linia brzegowa pozwala każdemu na znalezienie idealnego spotu. Są akweny z płaską wodą dla początkujących, jak i z falami, na których można z powodzeniem uprawiać surfing. Płaska woda występuje w pasie do 500 metrów od brzegu podczas odpływu, gdy oceaniczna fala nie przechodzi przez piaszczyste płycizny. Idealnie plaska wodę znajdziemy również na oddalonej o 12 km lagunie w ujściu rzeki Taiba. Po 10 minutach jazdy samochodem znajdziemy się nad słodkowodnym akwenem o wymiarach mniej więcej 1000 x 500 m, oddzielonym od morza 50-metrowej szerokości mierzeją. Równomierna i długa fala o wysokości 1.5 - 3 m znajdziemy 500 metrów od brzegu, poza piaszczysta mielizna, lub w trakcie przypływu, gdy nieco spłaszczona przechodzi przez płyciznę. Pływy sięgają tu ok. 1.5 metra różnicy poziomów i odbywają się w cyklu mniej więcej 6-godzinnym. 
 


WIATR 

Warunki wiatrowe na Quebra Mar, podobnie jak na długim odcinku północno-wchodniego wybrzeża Brazylii, są wręcz wymarzone. Przez całą dobę wiatr wieje z niezmienna siłą 20 - 25 węzłów (5 - 6°B) cały czas z tego samego wschodniego kierunku - z prawej, lekko do brzegu. Kierunek od morza to równy i niczym nie zakłócony wiatr, a ponadto bezpieczeństwo w razie kłopotów na wodzie. Ten doskonały wiatr to passat, który w tym miejscu wieje pod idealnym katem do brzegu.Te sielankę może zepsuć jedynie pora deszczowa, która trwa od marca do lipca. 

Kategoria kierunków: 
Kierunek zdjecia: 
Ilha de Guajiru