Zobacz zdjęcia i filmy

W listopadzie zapraszamy na Nasze wyjazdy do Cumbuco
Najlepszego szkoleniowo miejsca w Brazylii
Wylot: Warszawa

 MOŻLIWOŚĆ ZAKUPU WYJAZDU NA 3,6 lub 12 RAT

warunki pogodowe

spoty

 • Cumbuco - Plaża
 • Cumbuco - Laguna Tabuba
 • Cumbuco - Laguna Cauipe
+ oznacza dostępność rescue

Szczegóły wyjazdu

To już 19-ty rok naszych wyjazdów do Cumbuco – mekki kitesurfingu w Brazylii
Cumbuco dawniej było skromną wioską rybacką położoną nad samym oceanem, dziś jest to miejsce znane nie tylko w Brazylii, ale i na całym świecie jako centrum sportów wodnych – świetnie nadaje się zarówno do uprawiania windsurfingu, jak i kite. Cumbuco stało się mekką ludzi kochających wiatr i morze. I nic dziwnego. Stały wiatr wiejący od morza, wspaniała fala i bezpieczne wybrzeże to tylko niektóre atuty tego raju na ziemi. Wiejący wiatr od czerwca do końca stycznia ze stałą siłą 4-6 Bft zapewnia wspaniałe warunki do uprawiania wszelkich sportów surfingowych, włącznie z kitesurfing. Cumbuco jest  bardzo słoneczne – słońce świeci tutaj niemal przez cały rok, a temperatura utrzymuje się na poziomie 28°C.

Tradycyjnie, będziemy stacjonować w Cumbuco, ale dla osób chcących odkrywać nowe spoty w Brazylii przygotowaliśmy również ofertę do innych kajtowych miejsc w kraju kawy,a dla osób będących z nami w Cumbuco przygotowaliśmy  także  wyjazd na niezapomniane 3-dniowe safari do  Jericoacoara

 

Noclegi

Brazylia - Pousada Tucano

Świetna lokalizacja – blisko centrum, restauracji i życia nocnego
Fantastyczne , różnorodne śniadanie
Bardzo przyjazny personel
80 m od plaży i spotu
2 Baseny
Jacuzzi
Klimatyczne miejsce

już od 9 800 PLN/os
Szczegóły

szkolenia

Szkolenia

SZKOLENIE/SPRZĘT:
Na naszych wyjazdach macie możliwość uczestniczenia w warsztatach szkoleniowych prowadzonych przez doświadczonego polskiego instruktora. We wszystkich wyjazdach grupowych wypożyczysz sprawdzony sprzęt wysokiej klasy.

PROCAMP:

Zatrzymałeś się w miejscu? Wracasz w to samo miejsce ale nie potrafisz nic więcej?Chcesz skoczyć ale nie wiesz jak to zrobić? Zastanawiasz się, czy możesz się nauczyć kilku tricków? Mamy dla Ciebie proste rozwiązanie-Pro Campy szkoleniowe z jednymi   z najlepszych i uznanych instruktorów w Polsce!!!

Pewny i stały wiatr w najlepszej brazylijskiej miejscówce  do nauki kite’a Cumbuco i na naszym secret spocie w  Guajiru są podstawą Twojego sukcesu. Dokładamy również niezapomniane downwindy w Jericoacoara. Jeśli dodasz jeszcze do tego umiejętności, wiedzę i zaangażowanie naszych  instruktorów i 2-3 godziny szkoleń dziennie… na pewno wrócisz do kraju z nowymi umiejętnościami! Switch, skok, backroll, transition,  a może i efektowne railey, a także legendarne już downwindy do laguny Cuipe i pływanie na falach to tylko część naszego programu.

Szkolenia w grupie max 6 osobowej

Jeżeli nie masz swojego sprzętu kitesurfingowego to możesz wypożyczyć  go u nas!

Oferujemy  sprzęt Nobile 2023, Cabrinha 2023, oraz Duotone 2023

Posiadamy praktycznie każdą wielkość latawca czy deski dlatego jesteśmy w stanie dobrać sprzęt idealnie do Twoich wymagań i warunków panujących w Brazylii – możesz nam zaufać, w Cumbuco , Guajiru czy  Jericoacoara nie będziemy po raz pierwszy.

Wróć z wakacji z nowym trickiem!

Pro Camp z Aleksandrem Lewandowskim

Nauczy Was wszystkich trików freestyle hooked i unhooked do poziomu zaawansowanych handle-pasów. Wszystkie zajęcia prowadzone są z udziałem wideo analizy.

Pro Camp 1 tyg:  Cumbuco –  6dni x 3h (18h) – 1500pln  

Pro Camp 2 tyg:  Cumbuco  – 12dni x 3 h ( 36h) – 2500pln  

 

POZOSTAŁE SZKOLENIA KITESURFINGOWE:

Cennik usług:

 • Szkolenie grupowe pakiet 10h/1600zł od osoby, w grupie 2 osobowej
 • Szkolenie indywidualne 1h/230zł, pakiet 10h/2200zł

CENA UWZGLĘDNIA:

 • Instruktora – szkolenie pod okiem certyfikowanego instruktora IKO
 • Sprzęt kitesurfingowy
 • Akcesoria

WYPOŻYCZENIE SPRZĘTU:

 • Komplet: latawiec + deska + trapez – 1 800 zł (1 tydzień), 2 900 zł (2 tygodnie)
 • Deska – 500 zł (1 tydzień)
 • Deska – 700 zł  (2-tygodnie)
 • DEPOZYT: 500 Euro

 

 

instruktorzy

atrakcje sportowe

Fitnessrozwiń+

W Cumbuco wieje przeważnie non stop, ale gdyby ktoś chciał poćwiczyć na siłowni to w okolicach centrum znajduje się mały fitness.

Ceny karnetów:
2 tygodnie: 80 Reali
miesiąc: 120 Reali

 • zajęcia fitness
 • siłownia
 • zumba
 • capoeira
 • boks
 • pilates
 • rytmika

http://www.cumbucokiteclub.com/

Surfingrozwiń+

Najlepszym miejscem niedaleko Cumbuco do uprawiania surfingu są plaże oddalonej o 30km Fortalezy, a także 10 km Icarai. W samym Cumbuco w zależności od przypływów najlepsze warunki do łapania fal są w okolicach hotelu Vila Gale.

Jazda konnarozwiń+

W Cumbuco  bez problemu można wynająć na godziny konia.

Codziennie można spotkać na plaży osoby proponujące przejażdżkę konną.

Dune sliderozwiń+

Jeżeli już się jest „przepływanym” i ma się ochotę na jakieś inne urozmaicenie niż kitesurfing to zawsze można wynająć bugy-najlepiej z kierowcą (unikniemy wtedy zakopania się w piasku wydm) i pojechać na kilkugodzinną wycieczkę po wydmach gdzie jedną z atrakcji jest zjeżdżalnia umiejscowiona na stoku wydmy… Całkiem fajna zabawa…

Windsurfingrozwiń+

W samym Cumbuco od czasu do czasu możemy też zobaczyć kilku windsurferów na wodzie. Jednak są to miejscowi windsurferzy z pobliskiej Fortalezy. W samym Cumbuco niestety nie ma żadnej wypożyczalni sprzętu windsurfingowego. Najlepsze warunki do uprawiania windsurfingu z wieloma szkółkami i wypożyczalniami znajdują się w oddalonym o 300km od Cumbuco Jericoacoara.

Z kolei najbliższym miejscem gdzie można wypożyczyć sprzęt kitesurfingowy jest oddalone o 35km plażą Paracuru.Drogą asfaltową z Cumbuco do Paracuru jedzie się około godziny(70km).

BAZA

VentoBrasil to pierwsza i jak dotąd jedyna polska baza windsurfingowa w Brazylii, położona  5 km od centrum Paracuru na plaży Quebra Mar. Przed bazą znajduje się trawiasty, osłonięty od wiatru plac do taklowania sprzętu. Do dyspozycji znajdziecie prysznice ze słodką wodą i przebieralnię. Przy samej bazie można wygodnie zaparkować samochód. W bazie znajduje się restauracja z barem oferującym posiłki, napoje i miejsce do odpoczynku w cieniu. Tu koncentruje się plażowe życie całego sportowego Paracuru.

W bezpośredniej ofercie bazy VentoBrasil znajdziecie: wypożyczalnie, przechowalnie i serwis sprzętu, kursy i lekcje windsurfingowe, a ponadto spotkacie tu uprzejmych, uśmiechniętych i zawsze skorych do pomocy ludzi.
Czynne od 9:00 do 18:00

SPOT 

Plaża jest tak rozległa, że każdy ma praktycznie nieograniczoną ilość miejsca na wodzie, a urozmaicona linia brzegowa pozwala każdemu na znalezienie idealnego spotu. Są akweny z płaską wodą dla początkujących, jak i z falami, na których można z powodzeniem uprawiać surfing. Płaska woda występuje w pasie do 500 metrów od brzegu podczas odpływu, gdy oceaniczna fala nie przechodzi przez piaszczyste płycizny. Idealnie plaska wodę znajdziemy również na oddalonej o 12 km lagunie w ujściu rzeki Taiba. Po 10 minutach jazdy samochodem znajdziemy się nad słodkowodnym akwenem o wymiarach mniej więcej 1000 x 500 m, oddzielonym od morza 50-metrowej szerokości mierzeją. Równomierna i długa fala o wysokości 1.5 – 3 m znajdziemy 500 metrów od brzegu, poza piaszczysta mielizna, lub w trakcie przypływu, gdy nieco spłaszczona przechodzi przez płyciznę. Pływy sięgają tu ok. 1.5 metra różnicy poziomów i odbywają się w cyklu mniej więcej 6-godzinnym.

WIATR

Warunki wiatrowe na Quebra Mar, podobnie jak na długim odcinku północno-wchodniego wybrzeża Brazylii, są wręcz wymarzone. Przez całą dobę wiatr wieje z niezmienna siłą 20 – 25 węzłów (5 – 6°B) cały czas z tego samego wschodniego kierunku – z prawej, lekko do brzegu. Kierunek od morza to równy i niczym nie zakłócony wiatr, a ponadto bezpieczeństwo w razie kłopotów na wodzie. Ten doskonały wiatr to passat, który w tym miejscu wieje pod idealnym katem do brzegu.Te sielankę może zepsuć jedynie pora deszczowa, która trwa od marca do lipca.

Stand Up Paddlerozwiń+

Bardzo dynamicznie rozwijająca się dyscyplina sportu , połączenie deski surfingowej z wiosłem, niesamowita przygoda z surfingiem w każdym wymiarze. Sport ma swoje korzenie na Hawajach, gdzie surferzy zaczęli używać deski z wiosłem do szybszego złapania fali i bardziej efektywnego jej wykorzystania.Coraz częściej można też zobaczyć osoby na SUP-ach w Cumbuco.
Jednak z powodu ciagłego wiatru i w większości dnia małego zafalowania akwenu pływanie na SUP-ie w Cumbuco jest dosyć trudne.

Z SUP można korzystać również na niezafalowanych akwenach, wiosłując na stojąco. Jest to bardzo ciekawa forma rekreacji, dzięki której, dosłownie każdy może poczuć podstawy surfingu. Podczas uprawiania stand up paddle ćwiczy się równowagę, balans, pracują wszystkie mięśnie naszego ciała.

Stand Up Paddle to nowy wymiar surfingu, dzięki długiej wypornej desce z wiosłem w ręku o wiele łatwiej złapać falę i nauczyć się surfować. SUP doskonale nadaje się do surfowania na małych falach.

atrakcje turystyczne

Fortalezarozwiń+

Fortaleza (stolica stanu Ceará /wym.: Sia:ra/): w czasie wypoczynku w surfingowych kurortach warto zrobić sobie jednodniową przerwę na zwiedzenie stolicy regionu, czyli miasta Fortaleza. Jego nazwa, jak nietrudno się domyślić, pochodzi od fortecy postawionej tutaj przez Holendrów w 1649 roku w celu zapewnienia ochrony przed miejscową ludnością indiańską. Fort ochronił wprawdzie Holendrów przed Indianami, nie spełnił jednak swojej funkcji w obliczu najazdu innych Europejczyków – w 1654 roku zdobili go Portugalczycy, nadając mu nazwę Fortaleza de Nossa Senhora da Assunçao. Stolicą regionu Ceará stała się Fortaleza już w 1799 roku, jednak pełny rozwój miasta przypadł na II połowę XX wieku. Jest to jedno z największych i najciekawszych miast Brazylii, łączących – jak właściwie wszystkie wielkie ośrodki municypalne tego kraju – wiekową tradycję z nowoczesnością. Amatorzy – a zwłaszcza amatorki – zakupów odzieżowych obowiązkowo muszą wybrać się na tzw. Feira Noturna. Jest to odbywający się każdego dnia przy ulicy Avenida Beira Mar nocny targ, gdzie można kupić niemal wszystko – począwszy od produktów spożywczych (popularnością cieszą się np. pyszne egzotyczne orzechy) po przepiękne wyroby ręcznie robione na szydełku, takie jak bluzki, chusty obrusy czy nawet hamaki. Melomani mogą się tu zaopatrzyć w oryginalne instrumenty muzyczne używane przez południowoamerykańskich Indian.

Historię miasta można poznać w Museu de Fortaleza, skąd warto udać się także do staromiejskiej katedry (mogącej pomieścić nawet 5 tys. wiernych) oraz rzecz jasna do słynnej Fortecy. Miłośników sztuki współczesnej ucieszy z kolei wizyta w centrum kultury i sztuki „Centro Drago do Mar”, gdzie organizowane są rozmaite wystawy prezentujące dzieła artystów z regionu Ceará. Na terenie Centrum znajdują się także restauracje, kina oraz planetarium.

Zwolennicy bardziej tradycyjnych rozrywek także znajdą w Fortalezie coś dla siebie.Szczególnie popularny,znany w całej Brazlylii jest nocny klub Pirata z miejscową muzyką „focho” i wystepami na żywo.

Warto jest też odwiedzić plaże Fortalezy szczególnie Playa de Futuro gdzie na przestrzeni ponad 10km rozciaga się piękna piaszczysta plaża,która szczególnie w weekendy tetni życiem.

Innym miejscem godnym odwiedzenie jest także nadmorska dzielnica Bella Mar z nocnym targiem(18.00-24.00) i wieloma restauracjami.

Życie nocnerozwiń+

W Cumbuco codziennie od wczesnego wieczora do ostatniego klienta otwarta jest nieśmiertelna LA RANGE.Miejsce to istniało już w Cumbuco kiedy przybiliśmy tu pierwszy raz w 2004 roku i do teraz jest głównym,a w tygodniu wręcz jedynym miejscscem w Cumbuco gdzie w godzinnach nocnych można wypić oprócz całkiem dobrych brazyliskich piw Bohemia albo Skol rewelacyjną Capirinię.Kilka razy w tygodniu jest grana w La Range muzyka na żywo. Niesamowitego klimatu temu miejscu dodają też małe bary otwarte w bezpośrednim sąsiedztwie La Range co szczególnie w weekendy czyni centrum Cumbuco całkiem niezłym miejscem rozrywki.

Restauracjerozwiń+

W Cumbuco można zjeść w ponad 20 restauracjach i punktach gastronomicznych, od food street czyli ryżu z kurczakiem i sałatką kupionym na starganie na placu głównym Cumbuco za 8 reali (10pln) do wykwintnych dań w restauracjach Muda i Secret Spot w cenie powyżej 60 rali (70-80pln).

Jest też kilka miejsc z posiłkami na bazie jagód acai-brazylijskiego super owocu rosnącego w Amazonii.

Prawie codziennie przynajmniej w jednym lokalu „leci” muzyka na żywo.

Najlepszy wybór restauracji według kitewyjazdy.pl

1. ACL restaurant-najlepsze miejsce z kategorii stosunek jakości do ceny. Za 20reali(o.k 24pln) można zjeść wyśmienitego kurczaka z rożna w zestawie z ryżem,frytkami i sałatami

2. Secret Spot-restauracja prowadzona przez parę Słoweńców-wyśmienity steak,ale także inne dania godne polecenia

3. Steak House-lokal niedaleko Secret Spotu z wyśmienitą rybą,ale także jak sama nazwa wskazuje niezłym stekiem. Koniecznie zamów ryż z serem jako dodatek do dania głównego

4. Muda-legendarna już restauracja Cumbuco-jednak bardzo droga i bez „błysku” w smaku jaki miała przez ostatnie parę lat…

Supermarketrozwiń+

W centrum Cumbuco znajdują się 2 supermarkety sredniej wielkości.Jeden cały czas się rozbudowuje i ma całkiem spory asortyment do zaoferowania.Drobne zakupy można też zrobić na stacji benzynowej-nie mniej stacja jest oddalona od centrum o jakieś 2 kilometry.

Arena Castelãorozwiń+

Stadion wybudowany na Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej w 2014 roku. Używany obecnie przez miejscową drużynę Fortaleza Esporte Club oraz wykorzystywany na organizacje koncertów.

Dune buggy toursrozwiń+

Buggy – typ lekkiego samochodu rekreacyjnego wyposażony w duże koła z grubymi oponami, wytrzymałe zawieszenie, otwarte nadwozie oraz odsłonięty silnik umieszczony najczęściej z tyłu.

Dune buggy tours to najlepszy sposób żeby poznać okolice Cumbuco,a przede wszystkich przepiękne okoliczne wydmy.

Ceny zaczynają sie od 150 Reali za 2 godziny

Można także dojechać buggy na lagunę de Cuipe za 80 reali w jedną stronę (1-4 osoby)

Wazne informacje

Wizarozwiń+

Polacy nie potrzebują wizy, imigration wstawia pieczątkę do paszportu i przeważnie o nic nie pyta. Co więcej, na większych lotniskach są specjalne bramki dla brasileiros i innych np. Europejczyków, tak więc ruch jest dość płynny. Nie ma żadnych opłat wjazdowych i wyjazdowych. Dostaje się tylko w paszport specjalną kartę turysty, której lepiej nie zgubić, gdyż należy ją zwrócić przy wylocie. 

Pieczątka wjazdowa(wiza) ważna do 90 dni pobytu.

Walutarozwiń+

Obowiązującą walutą w Brazylii jest Real BRL
Brazylijski real. 1 USD = ok. 2 reale. 1 BRL = 1 zł. (sierpień 2018)

W zdecydowanej większości miejsc można zapłacić kartą (sklepy, knajpy, transport), ale warto mieć zapas gotówki. Może się okazać, że w miejscu, gdzie najmniej byśmy się tego spodziewali, nie można zapłacić kartą. Za większość tanich noclegów i restauracji,a także w miejscach gdzie nie ma wielu turystów  można zapłacić tylko gotówką.

Z bankomatami jest bardzo różnie.Często pobierana jest dodatkowa opłata za wypłatę z bankomatów. Zdarza się, że bankomaty nie działają w godzinach nocnych i dosyć często są popsute i przez kilka dni nie działają wcale.

Szczepieniarozwiń+

Nie wymaga się szczepień od osób przybywających z Europy. Szczepienie przeciw żółtej febrze jest jednak szczególnie zalecane osobom podróżującym po następujących stanach: Acre, Amapa, Amazonia, Bahia, Dystrykt Federalny, Goias, Maranhao, Mato Grosso, Mato Grosso do Sul, Minas Gerais, Para, Rondonia, So Paulo i Tocantins.

Świadectwa szczepień przeciw żółtej febrze wymagane są od osób wjeżdżających do Brazylii z krajów dotkniętych tą chorobą (wg władz brazylijskich dotyczy to głównie sąsiednich państw amazońskich, np. Wenezueli i Kolumbii). Szczepień należy dokonać co najmniej 10 dni przed przekroczeniem granicy.

Pożądane jest również dokonywanie szczepień zgodnie z aktualnymi zaleceniami polskich służb sanitarnych. W porze deszczowej wzrasta liczba zachorowań na roznoszoną przez komary grypę dengę  oraz malarię. Na obszarze tropikalnym Brazylii należy wystrzegać się picia nie przegotowanej wody. Przychodnie i szpitale publiczne są bezpłatne, ale usługi w nich świadczone są często na niskim poziomie. W szpitalu prywatnym doba kosztuje ok. 100–200 USD (bez opatrunków, badań, analiz). Koszt wizyty u lekarza ogólnego to ok. 50–70 USD, wizyta u specjalisty może być droższa. Obowiązuje zakaz wwozu lekarstw do Brazylii. Większość lekarstw w brazylijskich aptekach jest dostępna bez recepty lekarza. Nie zawsze nazwa leku polskiego odpowiada nazwie brazylijskiej. Wwożone lekarstwa należy wymienić w deklaracji celnej. Jeśli podróżujący wymaga stałego przyjmowania lekarstw i istnieje potrzeba wwiezienia ich w większej ilości, należy uzyskać stosowne zaświadczenie od polskiego lekarza, zalegalizować je w MSZ RP, zgłosić się z oryginałem i tłumaczeniem do Wydziału Konsularnego Ambasady Brazylii w Polsce i uzyskać jego legalizację.

Miejscowy czasrozwiń+

Czas w stanie Ceara-Fortalezla -5h w stosunku do czasu w Polsce (kwiecień 2017)

Czas letni rozpoczyna się o niedz. 15 paź 2017, 00:00 czasu lokalnego, zegary przesuwamy do przodu o 1 godzinę na 01:00

Czas letni kończy się niedz. 18 lut 2018, 00:00 czasu lokalnego, zegary przesuniemy w tył o godzinę na 23:00.

http://pl.thetimenow.com/brazil/fortaleza

http://pl.thetimenow.com/brazil/fortaleza

Bezpieczeństworozwiń+

Bezpieczeństwo ogólne

We wszystkich, a zwłaszcza w wielkich miastach trzeba zachować szczególną ostrożność. Dotyczy to przede wszystkim takich miast jak Rio de Janeiro, Kurytyba, São Paulo, Salvador, Recife, Fortaleza i Manaus. Kradzieże i napaści na turystów są dosyć częste a zagrożenie przestępczością pospolitą stosunkowo duże. .Mniejsze miejscowości-szczególnie te znane jako spoty kitesurfingowe są bezpieczne.Nie mniej trzeba uważać na sprzęt pozostawiony na plaży-gdyż pozostawiony bez opieki może stać się łatwym łupem złodziei.

W całej Brazylii odnotowuje się napady z bronią w ręku i porwania, w tym również turystów zagranicznych. Wskazane jest unikanie bocznych ulic oraz dzielnic uważanych za niebezpieczne. Nie należy poruszać się w nocy – jeżeli zaistnieje taka konieczność, trzeba szukać miejsc uczęszczanych oraz oświetlonych, patrolowanych przez policję. Turyści powinni zachować szczególną ostrożność na plażach, w pobliżu hoteli, dyskotek, klubów nocnych, banków i bankomatów, z uwagi na wzmożone zagrożenie przestępczością w tych miejscach. Przypadki kradzieży w miejskich autobusach i na lotniskach są również  częste. Wskazane jest zachowanie ostrożności, gdy ktoś nieznajomy proponuje pomoc lub podwiezienie. Najlepiej korzystać wyłącznie z taksówek zrzeszonych w korporacjach. Nie należy nosić przy sobie kosztowności, zwłaszcza zegarków i biżuterii oraz innych cennych przedmiotów. Ważne dokumenty i większe sumy pieniędzy należy deponować w hotelowych sejfach. Zaleca się korzystanie z kart płatniczych, z zachowaniem ostrożności (ze względu na częste przypadki skimmingu kart). Warto mieć przy sobie kserokopię paszportu. W większych ośrodkach turystycznych działa policja turystyczna DEATUR, której obowiązkiem jest udzielanie pomocy turystom będącym ofiarami przestępstw lub wypadków. W przypadku kradzieży należy udać się na policję oraz żądać wydania protokołu policyjnego (boletim de ocorrência), co ułatwi ewentualne późniejsze uzyskanie odszkodowania.

Informacje dla  kierowców

Brazylijczycy raczej  nie stosują się do przepisów drogowych, wymuszenia pierwszenstwa są na porządku dziennym. Niespodziewanie zajeżdżają sobie drogę, parkują gdzie popadnie blokując przy tym ruch. A pasy i czerwone światła nie są przecież żadnym powodem, żeby zatrzymać samochód. Dlatego jeśli jesteś pieszym i masz zielone światło, to lepiej dobrze się upewnij czy na pewno możesz przejść. Honorowane jest Polskie Prawo jazdy, policja nie robi problemów, Wypożyczając samochód, należy bezwzględnie wykupić pełne ubezpieczenie. Większość kierowców w Brazylii nie ma ubezpieczenia OC i w efekcie odzyskanie kosztów naprawy od sprawcy wypadku może nastąpić jedynie na drodze sądowej lub z wykupionego pełnego ubezpieczenia.

Dopuszczalna  norma  alkoholu w ograniźmie  jest mniejsza  niż w  Polsce –  wynosi 0,0‰

Religia  i  zwyczaje

Większość Brazylijczyków to katolicy, jednak istnieje tu również wiele  innych mniej rozpoznawalnych wyznań. W brazylijskiej kulturze oraz obyczajach możemy zobaczyć naprawdę wiele elementów z Europy, Afryki czy też Ameryki. Taka fuzja pozwoliła na powstanie bardzo ciekawej kultury brazylijskiej. Brazylia wielu osobom jest znana przede wszystkim ze swojego słynnego karnawału. Kobiety muszą przyzwyczaić się do częstych zaczepek (zwłaszcza blondynki). Sport jest bardzo popularny w Brazylii. Oczywiście prym wiedzie piłka nożna, która jest niemal dyscypliną narodową:)

Napięcie w gniazdkachrozwiń+

110 V / 220 V; 60 Hz

wtyczki elektryczne: typ A, typ B, typ C, typ C-2, typ I

Generalnie polskie wtyczki w większości miejsc pasują do brazylijskich gniazdek. Jedynie wtyczki z grubszymi bolcami od laptopów potrzebują przejściówki.

najważniejsze
informacje
Kontakt