Zobacz zdjęcia i filmy

W FERIE 2020  ZAPRASZAMY NA NAJBARDZIEJ WIETRZNY SPOT O TEJ PORZE ROKU NA ŚWIECIE. TAK NAPRAWDĘ JEDYNĄ ALTERNATYWĄ ZIMOWEGO PŁYWANIA NA SAL ,A JUŻ W SZCZEGÓLNOŚCI W MARCU I KWIETNIU JEST KUBA,A W STYCZNIU I LUTYM  KENIA

Niewątpliwie Sal nie jest wspaniałym miejscem dla początkujących kitesurferow, ale jest za to fantastycznym miejscem na miłośników pływania na desce kierunkowej czyli weve’ówce ale także dobrym miejscem dla osób opływanych na twin tipie.

Główna wyspa Sal jest położona około 1500 km od Wysp Kanaryjskich i około 700 km od afrykańskich wybrzeży Senegalu

Poniżej najpopularniejsze spoty Wysp Zielonego Przylądka (Capo Verde) znajdują się na wyspie Sal.

Kite Beach
Generalnie najlepsze miejsce do pływania na wyspie.Z fajną szkółką i restauracją serwującą całkiem dobre miejscowe przysmaki.Bardzo bezpieczna, z wiatrem do wybrzeża, ale przeważnie zafalowana przez co wyśmienita dla osób z deską kierunkową.Miłośnicy twin tipa też sobie tutaj poradzą, ale jeśli chodzi o naukę to nienajlepszy spot.

Zatoka Santa Maria

Tutaj najczęściej znajdziemy płaską wodę.Plaża ma 8 kilometrów długości i oferuje prawdę mówiąc różnorakie warunki- zarówna dla osób chcących popływać na desce kierunkowej jak i na twin tipie. Wiatr przeważnie nie przekracza 20 węzłów i wieje niestety od brzegu.Na plaży można odnaleźć miejsca z regularnymi, długimi falami.Minusem też jest dosyć „dziurawy” wiatr.
Jeżeli już ktoś by chciał wziąć lekcje kitesurfingu to najlepsze ku temu miejsce jest na spocie Ponta Antonia na wschód od Santa Maria.

Leme Welho
Wschodni kraniec plaży Santa Maria. Wiatr – wzdłuż wybrzeża. Średniej wielkości fale.

Ponta Sino
Zachodni cześć Santa Marii. Tutaj fale dochodzą nawet do 3 metrów i są dosyć krótkie.

Secret Spot i Alibaba oraz inne spoty w okolicach cypla po zachodniej stronie wyspy.
Dobra fala do jazdy, ze względu na długie, duże fale otwartego oceanu. Wiatr side shore i offshore. Kamienisty brzeg. Spoty polecane zaawansowanym.

Canoa
Położony w zatoce po zachodniej stronie wyspy. Spot słynący z mega długich fal, wymarzony do freestyle’u i jazdy na fali.

Ponta Preta
Przede wszystkim jest to spot dla zaawansowanych,którzy nie obawiają się skał występujących na spocie. Rewelacyjne miejsce dla wave’owców z doskonałymi,dużymi falami. . Bardzo duży przybój przy wejściu do wody. No i kolejna niespodzianka-wiatr od brzegu…..

warunki pogodowe

spoty

 • Zatoka Santa Maria
 • Kite Beach
+ oznacza dostępność rescue

Polecane hotele

SAL -Aguahotelsitels

 • aktywny wypoczynek
 • plaża Ponta Preta z ofertą sportów wodnych
 • basen i brodziki dla dzieci, 2 korty tenisowe
 • komfortowe studia z aneksami kuchennymi
 • przestronne apartamenty dla 6 osób
7dni
już od: 2250 PLN
Szczegóły

SAL - Oazis, Belorizonte

 • blisko centrum Santa Maria
 • bezpośrednio przy piaszczystej plaży z turkusowym morzem
 • zaplecze sportowo-rekreacyjne
 • 3 baseny zesłodką wodą
 • fitness
 • kort tenisowy
7dni
już od: 3300 PLN
Szczegóły

SAL- Oazis Atlantico Salinas

 • przestronne pokoje
 • blisko piaszczystej plaży
 • eleganckie, nowe wnętrza
 • bogata formuła all inclusive 24h
 • udogodnienia dla niepełnosprawnych
7dni
już od: 4800 PLN
Szczegóły

atrakcje sportowe

Buggy Tourrozwiń+

Znakomity sposób na poznawanie ciekawych miejsc wyspy. Przejazd pojazdem off-roadowym  umożliwiającym eksplorację fantastycznych wydm i pięknych plaż oraz odkrywanie nieznanych zakątków wyspy, to   doskonała zabawa  i dawka adrenaliny w otoczeniu wulkanicznego krajobrazu. Wyspę  można  objechać  w  ok.4-5 h.

Nurkowanierozwiń+

Na Wyspach Zielonego Przylądka   pora  deszczowa trwa bardzo  krótko (koniec serpnia do końca września ), dlatego możemy nurkować tu przez zdecydowana większość roku. W  miejscowości  Santa Maria również znajdziemy Centrum Nurkowe. Podczas zimy (styczeń – marzec) wyspy odwiedzają humbaki oraz wieloryby, migrują tu również manty, moreny, żółwie, rekiny oraz ławice ryb. Lato (czerwiec-listopad) jest godowym sezonem dla lokalnych żółwi, które można spotkać w wodzie lub w nocy na plaży gdy składają jaja. Podwodny świat Wysp Zielonego Przylądka proponuje również miejsca dla bardziej wymagających nurków, między innymi nurkowania jaskiniowe, ścienne, wrakowe oraz różnorodność życia morskiego.
Ceny  są zróżnicowane i wahają się od 50 euro do 75 euro

 

Windsurfingrozwiń+

Najpopularniejszy spot Capo Verde to Zatoka Santa Maria na wyspie  Sal.

Plaża, licząca sobie osiem kilometrów długości, oferuje różnorodne warunki  wiatrowe i wodne, a to  dobre  wiadomości  dla  miłośników  windsurfingu.
Jest to całkiem dobry spot  do nauki  z najczęściej płaską wodą i stosunkowo łatwym do pokonania przybojem (często nie ma go wcale).  Długie, regularne fale, niewielki swell, raczej na większe żagle. Większe fale raczej poza zatoką.
Na wschód od Santa Maria jest też niewielki spot Ponta Antonia – najlepsze miejsce do nauki. Wiatr onshore, fale niewielkie, brak przyboju.

Snorklowanierozwiń+

Wyspy Zielonego Przylądka to szczególne miejsca otoczone rafą koralową,  wrakami  statków  i krystalicznie czystą wodą, w której można pływać  używając  jedynie maski z rurką.

 

atrakcje turystyczne

Restauracjerozwiń+

Kuchnia Wysp Zielonego  Przylądka  (z racji swojej  historii) to  mieszanina  potraw portugalskich i afrykańskich. Jest stosunkowo prosta i  opierająca się na  „owocach morza”, nie zmieniła się  zanadto mimo  upływu czasu.
Chyba najbardziej powszechnym daniem z Cabo Verde jest  Chacupa – to wolno gotowany gulasz,  oparty na kukurydzy. Inne składniki zależą tylko od majętności i wyobraźni kucharza, a bogata w mięso i warzywa chacupa zwana jest Chacupa Rica.

Popularne  cieszące się dobrą  opinią  restauracje w  miasteczku Santa Maria to:
Sabores Livros Bar/Restaurante : Kuchnia  oparta na  owocach  morza,  śródziemnomorska
-Soul Kitchen Gourmet Restaurant: Kuchnia włoska, owoce morza, śródziemnomorska.
D’ Angela : Kuchnia  międzynarodowa, owoce morza.

Wycieczki Fakultatywnerozwiń+

Wyspa Sal  ( Wyspa Solna), ma  stosunkowo najwięcej do  zaoferowania  walorów  turystycznych  ze wszystkich Wysp Zielonego Przylądka. Charakteryzuje się   głównie pustynnym krajobrazm,  (pokryta głównie  słonym pyłem oraz brunatnym piaskiem). Krajobraz na wyspie mimo to jest zróżnicowany, spotkamy  tutaj zarówno z przepiękne, wielokilometrowe plażae o złotym piasku, które zalewane są przez turkusowe wody oceanu atlantyckiego (w południowej części), jak i wulkaniczną/skalną wersję ( północne wybrzeże).
Jedne z główne atrakcje  wyspy to:
Nocne wyprawy w poszukiwaniu żółwi Caretta. Pod okiem  przewodnika  mamy  możliwość dowiedzieć się więcej o życiu i zwyczajach  tych  tajemniczych  rzadko spotykanych  zwierząd. Obserwacja możliwa w ciszy, tylko w podczerwieni. Absolutny zakaz robienia zdjęć z fleszem.
-Obserwacja  Rekinów: można obserwować z brzegu, lub z pokładów łodzi które  specjalizuja sie w tego  typu rejsach.
-Salinas Pedra de Lume:  To miejsce śmiało możemy  nazwać skansenem,  mamy możliwość zobaczenia, jak dawniej pozyskiwana była sól. Do salin jedzie się wzdłuż słupów nieczynnej kolejki linowej, która niegdyś używana była do transportu soli na statki. Przez tunel lawowy woda morska wpływa do krateru wygasłego już wulkanu, odparowuje, co w konsekwencji prowadzi do powstania tam pokładów soli.
Rzeczywistą wielkość krateru, możemy zobaczyć dopiero w momencie, kiedy wejdziemy do jego środka. Obecnie jest tam spa. Kąpiele w słonych basenach mają właściwości lecznicze i zalecane są osobom, które borykają się z problemami skórnymi.

Wyspa Fogorozwiń+

Jest to wyspa należąca do archipelagu Wysp Podwietrznych, które wchodzą w skład Wysp Zielonego Przylądka. Najbardziej rzuca się w oczy dzięki szczytowi Pico do Fogo, wznoszącemu się na wysokość 2829 m nad poziom morza. Główną atrakcją wyspy jest właśnie wulkan, największą miejscowością i ośrodkiem turystycznym Fogo jest São Filipe, historyczne miasteczko o kolonialnej zabudowie. Ciekawostką są tu domy bogaczy zbudowane w stylu obrado, zbudowane ze szlachetnych gatunków drewna i kafelek sprowadzanych między innymi z Portugalii.

Santo Antão rozwiń+

Santo Antao to wyspa najdalej na zachód położona i największa wśród Wysp Zawietrznych, które wchodzą w skład Wysp Zielonego Przylądka. Jest najdalej na zachód położoną większą wyspą z Wysp Zielonego Przylądka i całego kontynentu afrykańskiego oraz drugą co do wielkości wśród Wysp Zielonego Przylądka.
Trekking na tej wyspie to nie tylko okazja do podziwiania wspaniałych krajobrazów ale i do podglądania codziennego życia mieszkańców. Każdy skrawek urodzajnej ziemi na Santo Antao wykorzystywany jest do uprawy. Na zboczach gór w ciągu wieków wybudowano tysiące kamiennych tarasów na których tutejsi chłopi sadzą trzcinę cukrową, kukurydzę i warzywa. Santa Antao to raj dla turystów uwielbiających piesze eskapad oraz zapewnia niezapomniane widoki.

Zatoka rekinów rozwiń+

W Shark Bay, w pobliżu Feijoal na wyspie Sal, można ujrzeć te wspaniałe dorosłe żarłacze żółte, z których każdy osiąga gigantyczną długość 2,5 metra! Znad zatoki można patrzeć jak skaczą i nurkują nad falami, pokazując swoje charakterystyczne czarne płetwy.
Jest to całkowicie bezpieczne, żarłacze żółte jedzą tylko ryby i nie interesują się ludźmi, pomimo swoich ogromnych zębów, a dla bezpieczeństwa nad turystami czuwają przewodnicy opowiadający o zatoce oraz rekinach.

Wazne informacje

WIZArozwiń+

Wizy: są wymagane; obowiązkowa opłata za wizę: 150 PLN/os.
Paszport musi być ważny minimum 6 miesięcy (od daty powrotu do Polski).

Nie ma polskiej ambasady na Wyspach. Najblizsza – w Senegalu.

Ambasada RP w Dakarze
Villa „Les Ailes”
B.P. 343 Dakar, Senegal
Tel.: (00-221 33) 824 23 54, 825 24 03
Faks: (00-221 33) 824 95 26

Walutarozwiń+

Walutą na Wyspach Zielonego Przylądka jest ESCUDO.
1 escudo = 100 centavos
1 EUR = ok. 110 CVE
Wymiany najlepiej dokonywać w lokalnych bankach, kantorach czy hotelach. Dolary nie są akceptowane.

Szczepieniarozwiń+

Szczepienia – nie ma obowiązkowych szczepień, jednakże od turystów podróżujących przez Senegal wymagany jest wpis do książeczki zdrowia potwierdzający szczepienie przeciw żółtej febrze.Na wyspach istnieje ryzyko wystąpienia malarii. Turystom z Europy sugerujemy się szczepić przeciwko żółtaczce typu A i B, tężcowi oraz durowi brzusznemu.

Miejscowy Czasrozwiń+

Czas polski minus 2 godziny; kiedy w Polsce obowiązuje czas letni, to minus 3 godziny.

Bezpieczeństworozwiń+

Bezpieczeństwo ogólne:
Republika Zielonego Przylądka jest krajem dużo bardziej bezpiecznym, w porównaniu z państwai Afryki kontynentalnej. Sytuacje polityczną można  uznać  za  stabilną,  Niemniej  jak  w niemal  każdym Państwie na świecie zauważalna  jest tzw. przestępczości pospolita: rozboje, kradzieże kieszonkowe. Zalecamy pozostawiać w hotelowym depozycje ważne dokumenty (bilet lotniczy), większe sumy pieniędzy oraz biżuterię.

Informacje dla  kierowców:

Na Wyspach Zielonego Przylądka uznawane jest polskie prawo jazdy, więc nie powinniśmy napotkać żadnych problemów. Trzeba  mieć świadomość  , że tak naprawdę mało jest asfaltowych dróg, zwykle miasta łączą ubite -lecz wciąż miękkie- drogi gruntowe. Wynajmując samochód, warto  wykupić ubezpieczenie typu full inclusive.
Ruch – prawostronny

Religia i zwyczaje:
Kultura Wysp powstała ze zmieszania się kultury europejskiej, zwłaszcza portugalskiej, z elementami afrykańskimi. Blisk 80% mieszkańców deklaruje sie jako katolicy.

Napięcie w gniazdkachrozwiń+

Napięcie-220V, standardowe gniazdka.

najważniejsze
informacje
Kontakt